W Ostródzie woda zawsze odgrywała ważną rolę. Już sama średniowieczna lokacja miasta związana była z dogodnym położeniem na wyspie, otoczonej odnogami rzeki Drwęcy oraz licznymi jeziorami, które stanowiły naturalną zaporę obronną. W późniejszych czasach ostródzkie jeziora oraz Kanał Oberlandzki przyczyniły się do szybkiego rozwoju gospodarczego miasta, czyniąc je Perłą Mazur. Jak to więc jest z wodą w Ostródzie? Ile mamy jezior? Jaką mają głębokość? Jak ważna dla miasta jest rzeka Drwęca? Skąd czerpiemy wodę pitną?
Jak wykształceni są ostródzianie?
Według wyników ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego (2011 rok), tylko co dziesiąty ostródzianin legitymuje się wykształceniem wyższym. Najwięcej mieszkańców miasta ukończyło podstawówkę (28%) lub zasadniczą szkołę zawodową (22,7%).
W jakich warunkach mieszkamy?
W jakich warunkach mieszkają ostródzianie? Jak duże są nasze mieszkania, ile z nich ma łazienkę, a ile centralne ogrzewanie? O tym wszystkim przeczytacie w kolejnym odcinku naszego Kompendium.
Czyje są ulice, a czyje kamienice? Struktura własnościowa gruntów i ulic
Może to zaskakujące, ale większość Ostródy wcale nie należy do samorządu miejskiego. Grunty będące w posiadaniu miasta to tylko 28% jego ogólnej powierzchni. Kto jest zatem właścicielem pozostałych 72% Ostródy? Zapraszamy na kolejny odcinek naszego Kompendium.
Więcej artykułów…
Strona 1 z 2